Pomůže pauza ve vztahu?

28. ledna 2010 v 18:12 | Waše žena |  *Muži-ženy(vztahy)
Milují se, ale už se mají plné zuby. Na rozchod ještě nejsou připraveni, vydržet spolu však nedokážou. Pomůže jim pauza ve vztahu? Nebo problémy ještě víc vyhrotí?
Také jste si všimli, jak často se objevují výroky, propojující porouchaný partnerský vztah a nepříjemné tělesné prožitky? Bolí mě z tebe hlava, mám tě plné zuby (žaludek), jdeš mi na nervy, já se snad z tebe osypu, je mi z tebe na zvracení, hýbeš mi žlučí, vedle tebe se nedá dýchat... Není to náhodou. Chronické vztahové problémy mohou k některým onemocněním skutečně významně přispět. Což se samozřejmě netýká situací, kdy se partnersky neposedný astmatik hájí tvrzením, že ženy jsou pro něj vzduch, a on přece nemůže za to, když mu lékaři ze zdravotních důvodů doporučují častou změnu ovzduší...

Musí chtít oba

V každém vztahu, dokonce i v sebelepším, mohou však přijít chvíle, kdy atmosféra povážlivě houstne, začínáme být jeden na druhého zdánlivě bezdůvodně alergičtí a je jen otázkou času, kdy dojde ke zničující explozi. Opakované snahy o konzervativní "léčbu" se již dlouho míjejí účinkem, navzdory oboustranné snaze je nám stále hůř a hůř. Pro podobné stavy jsme si navykli používat termín "ponorková nemoc". Její rozvoj hrozí hlavně ve vztazích hermeticky uzavřených, může však nastat i ve vztahu přiměřeně otevřeném. Běžné provětrávání už nezabírá, a tak zvažujeme, zda by nepomohl pořádný průvan. Třeba formou dočasné odluky.
Někteří odborníci ji doporučují. Zároveň však upozorňují, že by měla mít svá pravidla. Zcela zásadní je oboustranná ochota odluku podstoupit a shoda v tom, že by mohla pomoci. Pokud ji některý z partnerů vnímá jako jednostranný útěk nebo jako vyhazov, dosavadní problémy se spíš prohloubí. Součástí domluvy by měla být i rámcová časová představa. Kolik času budeme potřebovat, abychom se patřičně nadechli a jak dlouhé odloučení je pro nás únosné. Mělo by se pohybovat v řádu několika týdnů, nanejvýš čtyř až šesti měsíců. Pokud jsou už ve hře děti, je třeba upravit i vztah s nimi (výživné, kontakty) a zároveň jim poskytnout vysvětlení přiměřené věku. Není třeba zbytečně sdělovat zraňující podrobnosti, rozhodně bychom jim však neměli lhát.

Útěk není řešení

Vypůjčíme-li si analogii z medicíny a zůstaneme-li u pojmu "alergie", pak omezení kontaktu s alergenem bývá nezbytnou podmínkou úspěšné léčby nebo alespoň oslabení chorobných příznaků. Během odluky si navíc zpravidla prožijeme i jakýsi separační stesk; naše pocity se však v čase mohou dost významně měnit, a proto bychom měli vyčkat, až se usadí do stabilnější podoby. Vždy je ovšem třeba mít na mysli, že odluka představuje opravdu krajní krok, k němuž lze sáhnout až po zralé úvaze jednou, nanejvýš dvakrát v průběhu vztahu. Rozhodně není radno ji zaměňovat s lidovou tvořivostí některých vztahových kaskadérů - zvláště pak těch, kteří se při prvním náznaku problémů uchylují do předem připravených pozic. Tu k mamince, tu do svého bytečku, který pro jistotu po celou tu dobu raději drží bokem. V takovým případě je jediným patrným výsledkem čilý dopravní ruch na spojnici mezi bodem A: společnou domácností a bodem B: azylem. Tím se ovšem žádný problém nevyřeší, pouze odsune.
A když už jsme si opakovaně vypůjčili analogii z lékařství, zmíníme ještě jednu: prevence je vždy účinnější než sebedokonalejší léčba. U vztahových problémů k ní patří nejen uvážlivá volba partnera, ale i přístup, který bychom mohli nazvat "vztahová hygiena". Ten zahrnuje spoustu faktorů: od prosté lidské slušnosti, přes vzájemný respekt, třeba až k přiměřené otevřenosti soužití pro oba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

V kolika jste prožili svůj první sex?

*10-13 16.9% (13)
*14-16 27.3% (21)
*17-18 27.3% (21)
*19-21 15.6% (12)
*22 a více 13% (10)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama